Hornby R845W King Charles I Great Western Railway 6000 “King” 6010
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Green with Late Crest |
| Running Number | 6010 |
| Name | King Charles I |
| Length | 274 mm |
| Era | 5 |
| DCC | No |
| Motor | Ringfield |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | Great Western Railway 6000 "King" |
| Traction | Steam |
| Built | 1927-1936 |
| Total Produced | 31 |
| Prototype | |
|---|---|
| Ordered By | Great Western Railway |
| Built By | Great Western Railway |
| Built At | Swindon |
| Built | 04/1928 |
| Withdrawn | 06/1962 |
| Length of Service | 34.2 years |
| Running Numbers | GWR 6010, BR 6010 |
| Names | King Charles I |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R845W |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Pages | |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
HORNBY R380 SOUTHERN 4-4-0 SCHOOLS CLASS V LOCO 928 STOWE & PULLMAN COACH SET of
$201.41
![]()
CV34***, GB
HORNBY - LNER 4-6-2 Class A4 Mallard "80th Anniversary" Limited Ed 18k Gold - OO
425.95 USD
![]()
800**, US
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
HORNBY R380 SOUTHERN 4-4-0 SCHOOLS CLASS V LOCO 928 STOWE & PULLMAN COACH SET of
201.41 USD
![]()
CV34***, GB
X8197 Hornby Spare Tender Chassis Assembly for King Class R303 R737 R845W R2077
AU$12.41
![]()
PL14***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.