Hornby R760A Great Western Railway 2721 2783
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Great Western Railway |
| Livery | Green |
| Running Number | 2783 |
| Length | 120 mm |
| Era | 3 |
| DCC | No |
| Motor | Type 7 |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | Great Western Railway 2721 |
| Traction | Steam |
| Built | 1897-1901 |
| Total Produced | 80 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R760A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 1999 |
| Pages | 1999 (21) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
$428.87
![]()
CV34***, GB
TRIANG HORNBY R59S RE PAINTED LNER BLACK 2-6-2 CLASS 3MT TANK LOCO 3445 SMOKE od
$105.49
![]()
CV34***, GB
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby R7396 Hornby 70th: Hornby's Factory - Limited Edition OO Gauge - Plus Pos
33.12 USD
![]()
HX3***, GB
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
428.87 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R150 RE PAINTED DETAILED BR 4-6-0 B12/3 CLASS LOCOMOTIVE 61567 BOXED ob
127.19 USD
![]()
CV34***, GB
TRIANG HORNBY R754 RE MOTORED SOUTHERN SR 0-4-4 CLASS M7 TANK LOCOMOTIVE 45 oi
84.25 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R317 BR 4-4-0 SCHOOLS CLASS V LOCOMOTIVE 30908 WESTMINSTER MINT BOXED oj
113.84 USD
![]()
CV34***, GB
TRIANG HORNBY R59S RE PAINTED LNER BLACK 2-6-2 CLASS 3MT TANK LOCO 3445 SMOKE od
105.49 USD
![]()
CV34***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.