Hornby R3162A British Rail Class 401 “2BIL” 2142
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Green with Late Crest |
| Running Number | 2142 |
| Length | 510 mm |
| Era | 5 |
| DCC | Ready (8 pin) |
| Motor | 5 pole skew wound |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Detail | 2 Car EMU. |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 401 "2BIL" |
| Traction | Electric Multiple Unit |
| Built | 1935-1938 |
| Total Produced | 152 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R3162A |
| Category | Diesel & Electric Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2015 |
| Pages | 2015 (60) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
$292.80
![]()
*******, JP
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
292.80 USD
![]()
*******, JP
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby R850 - Flying Scotsman 4-6-2 Class A3 Loco LNER Green Excellent Condition
67.66 USD
![]()
HX3***, GB
HORNBY - LNER 4-6-2 Class A4 Mallard "80th Anniversary" Limited Ed 18k Gold - OO
425.95 USD
![]()
800**, US
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
HORNBY R855 LNER 4-6-2 CLASS A3 LOCOMOTIVE 4472 FLYING SCOTSMAN with SMOKE op
129.90 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby R.390 G.W.R. County Class 4-4-0 Steam Loco. County of Oxford. New in Box.
110.00 USD
![]()
806**, US
HORNBY 'OO' GAUGE R3162A BR/SR GREEN 2-BIL 2142 LOCOMOTIVE TRAIN PACK *WEATHERED
AU$225.23
![]()
S8***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.