Hornby R2509A British Rail Class 121 W55032
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Green with Late Crest |
| Running Number | W55032 |
| Length | 265 mm |
| Era | 5 |
| DCC | Ready (8 pin) |
| Motor | 5 pole skew wound |
| Coupling | NEM |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 121 |
| Traction | Diesel Multiple Unit |
| Built | 1960 |
| Total Produced | 16 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2509A |
| Category | Diesel & Electric Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2007 |
| Pages | 2007 (74) 2008 (74) 2009 (91) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
$292.80
![]()
*******, JP
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
292.80 USD
![]()
*******, JP
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
OO Scale Hornby R4197 The Royal Train Coaches 3 car set MK3 & MK2 2918 2919 2920
195.00 USD
![]()
760**, US
1929 Hornby Train Locomotive NO 2 Special YORKSHIRE 234 LNER Early Rare Version
950.00 USD
![]()
912**, US
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby BR Departmental, exMk1 First Open, DB977351 - Era 8. Coaches & Coach Pack
73.51 USD
![]()
NN10***, GB
No results available currently from eBay.
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.