Hornby R2397A London, Midland & Scottish Railway 4P (Fowler) 2321
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | London, Midland & Scottish Railway |
| Livery | Black |
| Running Number | 2321 |
| Length | 188 mm |
| Era | 3 |
| DCC | Ready (8 pin) |
| Motor | 5 pole skew wound |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | London, Midland & Scottish Railway 4P (Fowler) |
| Traction | Steam |
| Built | 1927-1934 |
| Total Produced | 125 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2397A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2005 |
| Pages | 2005 (42) 2006 (51) 2007 (49) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
TRIANG HORNBY R423A LMS MAROON MK1 1st CLASS CORRIDOR BRAKE COACH 5051 BOXED oi
28.44 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby R257 BR Green Schools Class 30911 Dover 4-4-0 Steam Loco OO Runner Boxed.
AU$109.10
![]()
SK14***, GB
351 Hornby R257 Schools Class V 4-4-0 'Dover' 30911 in BR Green. Boxed. Ex Con.
AU$194.66
![]()
WD3***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.