Hornby R2394A London, Midland & Scottish Railway 8F 8493
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | London, Midland & Scottish Railway |
| Livery | Black |
| Running Number | 8493 |
| Length | 252 mm |
| Era | 3 |
| DCC | Ready (8 pin) |
| Motor | 5 pole skew wound |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | London, Midland & Scottish Railway 8F |
| Traction | Steam |
| Built | 1935-1946 |
| Total Produced | 852 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2394A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Pages | |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
1929 Hornby Train Locomotive NO 2 Special YORKSHIRE 234 LNER Early Rare Version
950.00 USD
![]()
912**, US
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby BR Departmental, exMk1 First Open, DB977351 - Era 8. Coaches & Coach Pack
73.51 USD
![]()
NN10***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.