Hornby R2381A Great Western Railway 1400 1436
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Green with Early Emblem |
| Running Number | 1436 |
| Length | 120 mm |
| Era | 4 |
| DCC | No |
| Motor | Type 7 |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | Great Western Railway 1400 |
| Traction | Steam |
| Built | 1932-1936 |
| Total Produced | 75 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2381A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2005 |
| Pages | 2005 (46) 2006 (57) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
$428.87
![]()
CV34***, GB
1929 Hornby Train Locomotive NO 2 Special YORKSHIRE 234 LNER Early Rare Version
950.00 USD
![]()
912**, US
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
428.87 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby R7396 Hornby 70th: Hornby's Factory - Limited Edition OO Gauge - Plus Pos
33.12 USD
![]()
HX3***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.