Hornby R2354A Victor Hugo British Rail Class 92 92001
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | English, Welsh & Scottish Railway |
| Livery | Maroon & Yellow |
| Running Number | 92001 |
| Name | Victor Hugo |
| Length | 280 mm |
| Era | 9 |
| DCC | No |
| Motor | Ringfield |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 92 |
| Traction | Electric |
| Built | 1993-1996 |
| Total Produced | 46 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2354A |
| Category | Diesel & Electric Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2003 |
| Pages | 2003 (40) 2004 (66) 2005 (54) 2006 (76) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
1929 Hornby Train Locomotive NO 2 Special YORKSHIRE 234 LNER Early Rare Version
950.00 USD
![]()
912**, US
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
TRIANG HORNBY R423A LMS MAROON MK1 1st CLASS CORRIDOR BRAKE COACH 5051 BOXED oi
28.44 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R317 BODY & TENDER for BR 4-4-0 SCHOOLS LOCOMOTIVE 30908 WESTMINSTER 1oj
49.62 USD
![]()
CV34***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.