Hornby R2351W British Rail Class 47 47839
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Riviera Trains |
| Livery | Blue |
| Running Number | 47839 |
| Length | 256 mm |
| Era | 9 |
| DCC | No |
| Motor | Ringfield |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 47 |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Electric |
| Built | 1962-1968 |
| Total Produced | 512 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2351W |
| Category | Diesel & Electric Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Pages | |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
$292.80
![]()
*******, JP
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
292.80 USD
![]()
*******, JP
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
OO Scale Hornby R4197 The Royal Train Coaches 3 car set MK3 & MK2 2918 2919 2920
195.00 USD
![]()
760**, US
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
1929 Hornby Train Locomotive NO 2 Special YORKSHIRE 234 LNER Early Rare Version
950.00 USD
![]()
912**, US
OO GAUGE HORNBY RAILWAYS BR GREEN CLASS 31 DIESEL LOCOMOTIVE LOCO D5572 UNTESTED
43.97 USD
![]()
LE16***, GB
No results available currently from eBay.
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.