Hornby R2325A London & North Eastern Railway J83 9828
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | London & North Eastern Railway |
| Livery | Lined Black |
| Running Number | 9828 |
| Length | 124 mm |
| Era | 3 |
| DCC | No |
| Motor | Type 7 |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | London & North Eastern Railway J83 |
| Traction | Steam |
| Built | 1900-1901 |
| Total Produced | 40 |
| Prototype | |
|---|---|
| Ordered By | North British Railway |
| Built By | Sharp, Stewart & Company |
| Built At | Atlas Works |
| Built | 05/1901 |
| Withdrawn | 03/1958 |
| Length of Service | 56.8 years |
| Running Numbers | NBR 828, LNER 9828, LNER 8475, BR 68475 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2325A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2004 |
| Pages | 2004 (59) 2005 (45) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
OO Scale Hornby R4197 The Royal Train Coaches 3 car set MK3 & MK2 2918 2919 2920
195.00 USD
![]()
760**, US
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.