Hornby R2307A British Rail Class 466 “Networker” 466020
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Connex South Eastern |
| Livery | White |
| Running Number | 466020 |
| Length | 310 mm |
| Era | 9 |
| DCC | No |
| Motor | Type 7 |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Directional Lighting | Yes |
| Detail | 2 Car EMU (64879+78331). |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 466 "Networker" |
| Traction | Electric Multiple Unit |
| Built | 1993-1994 |
| Total Produced | 43 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2307A |
| Category | Diesel & Electric Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2003 |
| Pages | 2003 (12) 2004 (36) |
| Service Sheet | 202C |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby Railways R687 B.R Green 3-Car Diesel Multiple Unit Pack. New.
£78.70 (0 bids)
£109.90
![]()
BA12***, GB
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
TRIANG HORNBY R722 R723 RAKE of 3 BR BLUE GREY MK1 MK2 1st & 2nd CLASS COACH op
35.56 USD
![]()
CV34***, GB
No results available currently from eBay.
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.