Hornby R2290A James Kennedy British Rail Class 86 86242
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Virgin Trains West Coast |
| Livery | Red & Black |
| Running Number | 86242 |
| Name | James Kennedy |
| Length | 230 mm |
| Era | 9 |
| DCC | No |
| Motor | 5 pole ringfield |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 86 |
| Traction | Electric |
| Built | 1965-1966 |
| Total Produced | 100 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2290A |
| Category | Diesel & Electric Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2002 |
| Pages | 2002 (45) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
$428.87
![]()
CV34***, GB
HORNBY R053 RE PAINTED BR 4-6-0 CLASS B12 LOCOMOTIVE 61666 NOTTINGHAM FORRSET ob
$142.74
![]()
CV34***, GB
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R418 BR INTERCITY BLUE GREY MK2 2nd CLASS BRAKE COACH M9450 MINT BOXED nz
34.80 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby R7396 Hornby 70th: Hornby's Factory - Limited Edition OO Gauge - Plus Pos
33.12 USD
![]()
HX3***, GB
HORNBY R150 RE PAINTED DETAILED BR 4-6-0 B12/3 CLASS LOCOMOTIVE 61567 BOXED ob
127.19 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
428.87 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R053 RE PAINTED BR 4-6-0 CLASS B12 LOCOMOTIVE 61666 NOTTINGHAM FORRSET ob
142.74 USD
![]()
CV34***, GB
No results available currently from eBay.
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.