Hornby R2254A British Rail Class 47 47432
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Rail |
| Livery | Blue with Large Logo |
| Running Number | 47432 |
| Length | 256 mm |
| Era | 7 |
| DCC | No |
| Motor | Ringfield |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 47 |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Electric |
| Built | 1962-1968 |
| Total Produced | 512 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2254A |
| Category | Diesel & Electric Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Weathered |
| Year | 2003 |
| Pages | 2003 (46) 2004 (68) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
$292.80
![]()
*******, JP
TRIANG HORNBY R59S RE PAINTED LNER BLACK 2-6-2 CLASS 3MT TANK LOCO 3445 SMOKE od
$105.49
![]()
CV34***, GB
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
292.80 USD
![]()
*******, JP
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R418 BR INTERCITY BLUE GREY MK2 2nd CLASS BRAKE COACH M9450 MINT BOXED nz
34.80 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R317 BR 4-4-0 SCHOOLS CLASS V LOCOMOTIVE 30908 WESTMINSTER MINT BOXED oj
113.84 USD
![]()
CV34***, GB
TRIANG HORNBY R59S RE PAINTED LNER BLACK 2-6-2 CLASS 3MT TANK LOCO 3445 SMOKE od
105.49 USD
![]()
CV34***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.