Hornby R2252A Ratcliff Power Station British Rail Class 58 58041
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Rail Railfreight |
| Livery | Coal Triple Grey |
| Running Number | 58041 |
| Name | Ratcliff Power Station |
| Length | 252 mm |
| Era | 8 |
| DCC | No |
| Motor | Type 7 |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 58 |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Electric |
| Built | 1983-1987 |
| Total Produced | 50 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2252A |
| Category | Diesel & Electric Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Weathered |
| Year | 2003 |
| Pages | 2003 (42) 2004 (70) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
$428.87
![]()
CV34***, GB
Hornby R3012 Class A4 60027 Merlin OO Gauge Green Steam Locomotive Runner Unbox.
£115.05
![]()
SK14***, GB
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R418 BR INTERCITY BLUE GREY MK2 2nd CLASS BRAKE COACH M9450 MINT BOXED nz
34.80 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby R7396 Hornby 70th: Hornby's Factory - Limited Edition OO Gauge - Plus Pos
33.12 USD
![]()
HX3***, GB
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
428.87 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby R2252A BR Coal Sector Class 58 Diesel Ratcliffe Power Station Weathered
AU$145.11
![]()
SO18***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.