Hornby R2217A London, Midland & Scottish Railway 2P 4-4-0 46
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Somerset & Dorset Joint Railway |
| Livery | Prussian Blue |
| Running Number | 46 |
| Length | 225 mm |
| Era | 2 |
| DCC | No |
| Motor | Ringfield |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | London, Midland & Scottish Railway 2P 4-4-0 |
| Traction | Steam |
| Built | 1928-1932 |
| Total Produced | 138 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2217A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2002 |
| Pages | 2002 (31) 2003 (33) 2004 (55) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R850 - Flying Scotsman 4-6-2 Class A3 Loco LNER Green Excellent Condition
67.66 USD
![]()
HX3***, GB
HORNBY R855 LNER 4-6-2 CLASS A3 LOCOMOTIVE 4472 FLYING SCOTSMAN with SMOKE op
129.90 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
OO Scale Hornby R4197 The Royal Train Coaches 3 car set MK3 & MK2 2918 2919 2920
195.00 USD
![]()
760**, US
1929 Hornby Train Locomotive NO 2 Special YORKSHIRE 234 LNER Early Rare Version
950.00 USD
![]()
912**, US
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
TRIANG HORNBY R722 R723 RAKE of 3 BR BLUE GREY MK1 MK2 1st & 2nd CLASS COACH op
35.56 USD
![]()
CV34***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.