Hornby R2202A Great Western Railway 2800 2865
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Black with Early Emblem |
| Running Number | 2865 |
| Length | 258 mm |
| Era | 4 |
| DCC | No |
| Motor | Ringfield |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | Great Western Railway 2800 |
| Traction | Steam |
| Built | 1903-1919 |
| Total Produced | 84 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2202A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2002 |
| Pages | 2002 (30) 2003 (28) 2004 (53) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
$428.87
![]()
CV34***, GB
Hornby R3012 Class A4 60027 Merlin OO Gauge Green Steam Locomotive Runner Unbox.
£115.05
![]()
SK14***, GB
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R317 BR 4-4-0 SCHOOLS CLASS V LOCOMOTIVE 30908 WESTMINSTER MINT BOXED oj
113.84 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
428.87 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R150 RE PAINTED DETAILED BR 4-6-0 B12/3 CLASS LOCOMOTIVE 61567 BOXED ob
127.19 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby R7396 Hornby 70th: Hornby's Factory - Limited Edition OO Gauge - Plus Pos
33.12 USD
![]()
HX3***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.