Hornby R2198A Great Western Railway 2721 2759
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Great Western Railway |
| Livery | Green |
| Running Number | 2759 |
| Length | 120 mm |
| Era | 3 |
| DCC | No |
| Motor | Type 7 |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | Great Western Railway 2721 |
| Traction | Steam |
| Built | 1897-1901 |
| Total Produced | 80 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2198A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2002 |
| Pages | 2002 (37) |
| Service Sheet | 201F |
| Spares | X8809 (Motor and retainer assembly) X8114 (Compression springs) X8877 (Coupling rods and screws) X8101 (Traction tyres) X8871 (Wheel or axle set) X8019SK (Chassis bottom and screws) X8031 (Couplings) X8202 (Motor and worm assembly) X8199 (Worm and worm wheel) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
Hornby R850 - Flying Scotsman 4-6-2 Class A3 Loco LNER Green Excellent Condition
67.66 USD
![]()
HX3***, GB
HORNBY - LNER 4-6-2 Class A4 Mallard "80th Anniversary" Limited Ed 18k Gold - OO
425.95 USD
![]()
800**, US
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
HORNBY R855 LNER 4-6-2 CLASS A3 LOCOMOTIVE 4472 FLYING SCOTSMAN with SMOKE op
129.90 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby R.390 G.W.R. County Class 4-4-0 Steam Loco. County of Oxford. New in Box.
110.00 USD
![]()
806**, US
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.