Hornby R2164A London & North Eastern Railway J83 8481
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | London & North Eastern Railway |
| Livery | Apple/Doncaster Green, Lined (Silver) |
| Running Number | 8481 |
| Length | 124 mm |
| Era | 3 |
| DCC | No |
| Motor | Type 7 |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | London & North Eastern Railway J83 |
| Traction | Steam |
| Built | 1900-1901 |
| Total Produced | 40 |
| Prototype | |
|---|---|
| Ordered By | North British Railway |
| Built By | Sharp, Stewart & Company |
| Built At | Atlas Works |
| Built | 05/1901 |
| Withdrawn | 02/1962 |
| Length of Service | 60.8 years |
| Running Numbers | NBR 834, LNER 9834, LNER 8481, BR 68481 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2164A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2000 |
| Pages | 2000 (30) 2001 (33) 2002 (35) |
| Service Sheet | 201F |
| Spares | X8809 (Motor and retainer assembly) X8114 (Compression springs) X8877 (Coupling rods and screws) X8101 (Traction tyres) X8872 (Wheel or axle set) X8019SK (Chassis bottom and screws) X8031 (Couplings) X8202 (Motor and worm assembly) X8199 (Worm and worm wheel) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
HORNBY - LNER 4-6-2 Class A4 Mallard "80th Anniversary" Limited Ed 18k Gold - OO
425.95 USD
![]()
800**, US
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.