Hornby R2160A The Round Tabler British Rail Class 86 86215
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Anglia Railways |
| Livery | Turquoise |
| Running Number | 86215 |
| Name | The Round Tabler |
| Length | 230 mm |
| Era | 9 |
| DCC | No |
| Motor | 5 pole ringfield |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 86 |
| Traction | Electric |
| Built | 1965-1966 |
| Total Produced | 100 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2160A |
| Category | Diesel & Electric Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2004 |
| Pages | 2004 (74) 2005 (63) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
Hornby R.390 G.W.R. County Class 4-4-0 Steam Loco. County of Oxford. New in Box.
110.00 USD
![]()
806**, US
HORNBY R855 LNER 4-6-2 CLASS A3 LOCOMOTIVE 4472 FLYING SCOTSMAN with SMOKE op
129.90 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby Red Locomotive, 6161 Tender, and Red & Green Wagons Model Railway B64-49
100.00 USD
![]()
115**, US
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.