Hornby R2155A London & North Eastern Railway J83 68474
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Lined Black with Early Emblem |
| Running Number | 68474 |
| Length | 124 mm |
| Era | 4 |
| DCC | No |
| Motor | Type 7 |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | London & North Eastern Railway J83 |
| Traction | Steam |
| Built | 1900-1901 |
| Total Produced | 40 |
| Prototype | |
|---|---|
| Ordered By | North British Railway |
| Built By | Sharp, Stewart & Company |
| Built At | Atlas Works |
| Built | 04/1901 |
| Withdrawn | 04/1958 |
| Length of Service | 57.0 years |
| Running Numbers | NBR 827, LNER 9827, LNER 8474, BR 68474 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2155A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2000 |
| Pages | 2000 (30) 2001 (33) |
| Service Sheet | 201F |
| Spares | X8809 (Motor and retainer assembly) X8114 (Compression springs) X8877 (Coupling rods and screws) X8101 (Traction tyres) X8871 (Wheel or axle set) X8019SK (Chassis bottom and screws) X8031 (Couplings) X8202 (Motor and worm assembly) X8199 (Worm and worm wheel) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby BR Departmental, exMk1 First Open, DB977351 - Era 8. Coaches & Coach Pack
73.51 USD
![]()
NN10***, GB
Hornby R2155A DCC FITTED J83 0-6-0 LOCO "68474"Great condition (runs on dc too)
AU$131.92
![]()
SP2***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.