Hornby R2132W London, Midland & Scottish Railway 0F “Pug” 56010
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Black with Late Crest |
| Running Number | 56010 |
| Length | 108 mm |
| Era | 5 |
| DCC | No |
| Motor | Type 7 |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | London, Midland & Scottish Railway 0F "Pug" |
| Traction | Steam |
| Built | 1885-1908 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2132W |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Pages | |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
$428.87
![]()
CV34***, GB
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
HORNBY R391 RAKE of 3 LNER CLERESTORY COMPOSITE COACH 2247 with METAL WHEELS og
108.20 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R418 BR INTERCITY BLUE GREY MK2 2nd CLASS BRAKE COACH M9450 MINT BOXED nz
34.80 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby R7396 Hornby 70th: Hornby's Factory - Limited Edition OO Gauge - Plus Pos
33.12 USD
![]()
HX3***, GB
HORNBY R2890 DCC READY EWS MANAGERS'S TRAIN CLASS 67 LOCO 67029 ROYAL DIAMOND oc
428.87 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R431 BR REGIONAL RAILWAYS MK 2a 1st CLASS BRAKE COACH 17118 MINT BOXED ob
56.53 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R440 BR CRIMSON CREAM MK1 FULL PARCELS BRAKE COACH E80533 MINT BOXED ol
42.11 USD
![]()
CV34***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.