Hornby R2098A Great Western Railway 6100 6147
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Great Western Railway |
| Livery | Green |
| Running Number | 6147 |
| Length | 163 mm |
| Era | 3 |
| DCC | No |
| Motor | Type HP |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | Great Western Railway 6100 |
| Traction | Steam |
| Built | 1931-1935 |
| Total Produced | 70 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2098A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2000 |
| Pages | 2000 (27) 2001 (32) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby BR Departmental, exMk1 First Open, DB977351 - Era 8. Coaches & Coach Pack
73.51 USD
![]()
NN10***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.