Hornby R2095A Great Western Railway 1400 1421
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Lined Green with Late Crest |
| Running Number | 1421 |
| Length | 120 mm |
| Era | 5 |
| DCC | No |
| Motor | Type 7 |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | Great Western Railway 1400 |
| Traction | Steam |
| Built | 1932-1936 |
| Total Produced | 75 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2095A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 1999 |
| Pages | 1999 (21) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
HORNBY R380 SOUTHERN 4-4-0 SCHOOLS CLASS V LOCO 928 STOWE & PULLMAN COACH SET of
$201.41
![]()
CV34***, GB
Hornby R.390 G.W.R. County Class 4-4-0 Steam Loco. County of Oxford. New in Box.
110.00 USD
![]()
806**, US
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
HORNBY R380 SOUTHERN 4-4-0 SCHOOLS CLASS V LOCO 928 STOWE & PULLMAN COACH SET of
201.41 USD
![]()
CV34***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.