Hornby R2065A Lancashire & Yorkshire Railway Class 21 “Pug” 11250
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | London, Midland & Scottish Railway |
| Livery | Black |
| Running Number | 11250 |
| Length | 85 mm |
| Era | 3 |
| DCC | No |
| Motor | Type 7 |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | Lancashire & Yorkshire Railway Class 21 "Pug" |
| Traction | Steam |
| Built | 1886-1910 |
| Total Produced | 60 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2065A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2000 |
| Pages | 2000 (31) 2001 (36) 2002 (38) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
HORNBY R380 SOUTHERN 4-4-0 SCHOOLS CLASS V LOCO 928 STOWE & PULLMAN COACH SET of
$201.41
![]()
CV34***, GB
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
HORNBY R380 SOUTHERN 4-4-0 SCHOOLS CLASS V LOCO 928 STOWE & PULLMAN COACH SET of
201.41 USD
![]()
CV34***, GB
Hornby R758 Locomotive Class 35 Hymek BR Blue D7063 Mint Condition 00 Gaug (Dd)
64.10 USD
![]()
HX3***, GB
TRIANG HORNBY R150 KIT BUILT RE PAINTED LNER 4-6-0 CLASS B12 LOCOMOTIVE 8520 ol
157.09 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R150 RE PAINTED DETAILED BR 4-6-0 B12/3 CLASS LOCOMOTIVE 61567 BOXED ob
127.19 USD
![]()
CV34***, GB
HORNBY R317 BR 4-4-0 SCHOOLS CLASS V LOCOMOTIVE 30908 WESTMINSTER MINT BOXED oj
113.84 USD
![]()
CV34***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.