Hornby R2064A Great Western Railway 2301 “Dean Goods” 2322
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Great Western Railway |
| Livery | Green |
| Running Number | 2322 |
| Length | 205 mm |
| Era | 3 |
| DCC | No |
| Motor | Ringfield |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | Great Western Railway 2301 "Dean Goods" |
| Traction | Steam |
| Built | 1883-1899 |
| Total Produced | 260 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2064A |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2000 |
| Pages | 2000 (27) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby R2338 OO Gauge Sir Charles Newton 4-6-2 Class A4 NE Black DCC Ready Loco
AU$299.34
![]()
KT3***, GB
Hornby R2338 4-6-2 Class A4 Sir Charles Newton NE Black DCC 8Pin Ready New Boxed
AU$372.74
![]()
HX3***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.