Hornby R2013A Freightliner 1995 British Rail Class 47 47376
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Freightliner |
| Livery | Two-Tone Grey |
| Running Number | 47376 |
| Name | Freightliner 1995 |
| Length | 256 mm |
| Era | 9 |
| DCC | No |
| Motor | Ringfield |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 47 |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Electric |
| Built | 1962-1968 |
| Total Produced | 512 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2013A |
| Category | Diesel & Electric Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 1997 |
| Pages | 1997 (36) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
$292.80
![]()
*******, JP
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
HORNBY - LNER 4-6-2 Class A4 Mallard "80th Anniversary" Limited Ed 18k Gold - OO
425.95 USD
![]()
800**, US
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
292.80 USD
![]()
*******, JP
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
OO Scale Hornby R4197 The Royal Train Coaches 3 car set MK3 & MK2 2918 2919 2920
195.00 USD
![]()
760**, US
Hornby R60263 OO Gauge Hornby 70th: Westwood 7plk wagon 1954 - 2024 - Limited Ed
AU$37.92
![]()
RG24***, GB
HORNBY R60263 Hornby 70th: Westwood, 7 Plank Wagon, 1954-2024 - L/EDT
AU$18.83 (0 bids)
AU$31.10
![]()
LN5***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.