Hornby R2012A British Rail Class 37 37371
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Mainline Freight Limited |
| Livery | Blue |
| Running Number | 37371 |
| Length | 252 mm |
| Era | 9 |
| DCC | No |
| Motor | Ringfield |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 37 |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Electric |
| Built | 1960-1965 |
| Total Produced | 309 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2012A |
| Category | Diesel & Electric Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 1997 |
| Pages | 1997 (37) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
$292.80
![]()
*******, JP
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
Hornby Railways R687 B.R Green 3-Car Diesel Multiple Unit Pack. New.
£78.70 (0 bids)
£109.90
![]()
BA12***, GB
Hornby R3173 LNER Class A4 Mallard Special Edition OO Gauge Steam Loco Tested 46
292.80 USD
![]()
*******, JP
HORNBY - LNER 4-6-2 Class A4 Mallard "80th Anniversary" Limited Ed 18k Gold - OO
425.95 USD
![]()
800**, US
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
Hornby R850 - Flying Scotsman 4-6-2 Class A3 Loco LNER Green Excellent Condition
67.66 USD
![]()
HX3***, GB
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
Hornby R.390 G.W.R. County Class 4-4-0 Steam Loco. County of Oxford. New in Box.
110.00 USD
![]()
806**, US
OO Scale Hornby R4197 The Royal Train Coaches 3 car set MK3 & MK2 2918 2919 2920
195.00 USD
![]()
760**, US
Hornby R3012 Class A4 60027 Merlin OO Gauge Green Steam Locomotive Runner Unbox.
AU$207.23
![]()
SK14***, GB
Hornby R3892 OO Scale Class 91 - 91111 "For The Fallen" in Virgin Trains Livery
AU$1036.64
![]()
OX28***, GB
Hornby R3892 Class 91 91111 'For the Fallen' in Virgin Trains East Coast Livery
AU$829.22
![]()
BT42***, GB
Hornby R3892 'For The Fallen' In Virgin Trains East Coast Livery Very Rare!
AU$1225.12 (0 bids)
AU$1715.17
![]()
PE4***, GB
HORNBY R3012 DCC READY RE NAMED BR 4-6-2 A4 LOCOMOTIVE 60034 LORD FARINGDON ol
AU$517.28
![]()
CV34***, GB
Hornby R3892 Class 91 91111 'For the Fallen' in Virgin Trains East Coast livery
AU$1503.98
![]()
PE4***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.