Hornby R2011A Peterborough Depot British Rail Class 58 58023
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Mainline Freight Limited |
| Livery | Blue |
| Running Number | 58023 |
| Name | Peterborough Depot |
| Length | 252 mm |
| Era | 9 |
| DCC | No |
| Motor | Type 7 |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 58 |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Electric |
| Built | 1983-1987 |
| Total Produced | 50 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2011A |
| Category | Diesel & Electric Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 1997 |
| Pages | 1997 (36) 1998 (35) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
Hornby R40182A RCS, Mk3 First Open, 11091 Coach B - Era 11 Rolling Stock - Coach
76.35 USD
![]()
NN10***, GB
OO Scale Hornby R4197 The Royal Train Coaches 3 car set MK3 & MK2 2918 2919 2920
195.00 USD
![]()
760**, US
OO GAUGE HORNBY RAILWAYS BR GREEN CLASS 31 DIESEL LOCOMOTIVE LOCO D5572 UNTESTED
43.97 USD
![]()
LE16***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.