Hornby R2006W Great Western Railway 2721 2788
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Great Western Railway |
| Livery | Green |
| Running Number | 2788 |
| Length | 120 mm |
| Era | 3 |
| DCC | No |
| Motor | Type 7 |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | Great Western Railway 2721 |
| Traction | Steam |
| Built | 1897-1901 |
| Total Produced | 80 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Hornby |
| Catalogue Number | R2006W |
| Category | Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Pages | |
| Service Sheet | 201F |
| Spares | X8809 (Motor and retainer assembly) X8114 (Compression springs) X8877 (Coupling rods and screws) X8101 (Traction tyres) X8871 (Wheel or axle set) X8019SK (Chassis bottom and screws) X8031 (Couplings) X8202 (Motor and worm assembly) X8199 (Worm and worm wheel) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
$198.65
![]()
PO36***, GB
Hornby Railways R687 B.R Green 3-Car Diesel Multiple Unit Pack. New.
£78.70 (0 bids)
£109.90
![]()
BA12***, GB
Hornby R.390 G.W.R. County Class 4-4-0 Steam Loco. County of Oxford. New in Box.
110.00 USD
![]()
806**, US
HORNBY - LNER 4-6-2 Class A4 Mallard "80th Anniversary" Limited Ed 18k Gold - OO
425.95 USD
![]()
800**, US
Hornby OO Gauge R2090 Torbay Express Limited Edition Steam Locomotive Train Set
200.00 USD
![]()
605**, US
Hornby R507 OO Scale BR Britannia Class 4-6-2 Pacific Steam Locomotive #70000 LN
110.49 USD
![]()
305**, US
Hornby R1251 Celebrating 100 Years of Hornby Train Set Lmtd Edition 2020 OO Scle
249.95 USD
![]()
074**, US
HORNBY OO Scale - set of 5 passenger cars: R.432, R.433, R.438, R.445, and R.474
175.00 USD
![]()
068**, US
Hornby R156 Class 08 Shunter 13012 Plus Three Railfreight Wagons. Used. OO Gauge
198.65 USD
![]()
PO36***, GB
Hornby R40182A RCS, Mk3 First Open, 11091 Coach B - Era 11 Rolling Stock - Coach
76.35 USD
![]()
NN10***, GB
OO Scale Hornby R4197 The Royal Train Coaches 3 car set MK3 & MK2 2918 2919 2920
195.00 USD
![]()
760**, US
Hornby R40182C RCS, Mk3 First Open, 11077 Coach D - Era 11 Rolling Stock - Coach
76.35 USD
![]()
NN10***, GB
No results available currently from eBay.
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.