| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | London & North Eastern Railway |
| Livery | Black |
| Running Number | 4761 |
| Length | 115 mm |
| Era | 3 |
| DCC | Ready (6 pin) |
| Coupling | NEM |
| Curve | 2nd Radius (265mm) + |
| Pickup in Tender | Yes |
| Class | |
|---|---|
| Name | London & North Eastern Railway J39 |
| Traction | Steam |
| Built | 1926-1941 |
| Total Produced | 289 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Graham Farish |
| Catalogue Number | 372-400A |
| Category | N Scale Steam Locomotives |
| Scale | N |
| Finish | Pristine |
| Year | 2019 |
| Pages | 2019 (20) Bachmann 2020 (21) Bachmann 2021 (15) Bachmann 2022 (14) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
GRAHAM FARISH CJM BR RAILFREIGHT CLASS 20 DIESEL LOCO 20137 MURRAY B HOFFMYER on
$257.78
![]()
CV34***, GB
Graham Farish N Gauge 372-136 BR Black Early Emblem Stanier 'Black 5' No.45216 -
£106.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish N Gauge 372-181 BR Green Early Emblem Princess Coronation Class 8P
£151.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish N Gauge 372-652 BR Black Early Emblem Standard -6-0 Class 4MT No.7
£100.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish N Gauge 372-726 BR Standard Class 5MT BR Black Late Crest No.73158
£134.95
![]()
DY10***, GB
Farish (372-354) Class A4 4-6-2 '60033' "Seagull" in BR Express Blue
£63.10 (0 bids)
£89.10
![]()
G61***, GB
Graham Farish N Gauge 372-177 BR Green Duchess Class No.46252 'City of Leicester
£100.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish N Gauge 372-076 BR Black Early Emblem 4-6-0 Class B1 No.61139 - Bo
£100.95
![]()
DY10***, GB
No results available currently from eBay.
No results available currently from eBay.
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
