Graham Farish 371-225K Special Pride of Toton British Rail Class 47 47805
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Virgin Trains West Coast |
| Livery | Red & Silver |
| Running Number | 47805 |
| Name | Pride of Toton |
| Length | 130 mm |
| Era | 9 |
| DCC | No |
| Coupling | NEM |
| Curve | 2nd Radius (265mm) + |
| Directional Lighting | Yes |
| Detail | Limited edition of 500 for Collectors Club (2004). |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 47 |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Electric |
| Built | 1962-1968 |
| Total Produced | 512 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Graham Farish |
| Catalogue Number | 371-225K Special |
| Category | N Scale Modern Image Locos |
| Scale | N |
| Finish | Pristine |
| Year | 2005 |
| Pages | 2005 (2) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Graham Farish N Gauge 371-477 3-Car First Great Western Class 125 DMU Locomotive
£149.99
![]()
OL11***, GB
Graham Farish N Gauge 372-181 BR Green Early Emblem Princess Coronation Class 8P
£151.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish N Gauge 372-136 BR Black Early Emblem Stanier 'Black 5' No.45216 -
£106.95
![]()
DY10***, GB
Graham Farish 371-17RJ N Gauge Class 08 08761 BR Provincial Blue DCC Ready DHLP
153.19 USD
![]()
HX3***, GB
Graham Farish 371-011SF - Class 08 417 Network Rail Yellow (DCC-Sound) N Gauge
214.27 USD
![]()
HX3***, GB
GRAHAM FARISH CJM 8125 REPAIR RE PAINTED VIRGIN CLASS 43 HST 125 DMU 6 CAR SET
572.06 USD
![]()
CV34***, GB
GRAHAM FARISH LANGLEY KIT BUILT LNER 4-6-0 CLASS B1 LOCOMOTIVE 1040 ROEDEER on
106.68 USD
![]()
CV34***, GB
Graham Farish 371-780SF Class 90/0 90005 BR IC Liv. Financial Times Sound Fitted
291.40 USD
![]()
HX3***, GB
Graham Farish 371-359 Class 60 60100 'Midland Railway - Butterley' DB Cargo Red
145.69 USD
![]()
HX3***, GB
No results available currently from eBay.
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.