| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Railway Operating Division |
| Livery | Black |
| Running Number | 542 |
| Length | 85 mm |
| Era | 3 |
| DCC | Ready (Next18) |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Sound Decoder Ready | Yes |
| Class | |
|---|---|
| Name | Baldwin Locomotive Works Class 10-12-D |
| Traction | Steam |
| Built | 1915 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 391-025A |
| Category | OO9 Scale Models |
| Scale | OO9 |
| Finish | Pristine |
| Year | 2018 |
| Pages | 2018 (5) 2018 (10) 2019 (11) 2020 (85) 2021 (72) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann Class 85 (AL5) Bo-Bo Electric E3095 BR Electric Blue 31-679 - OO Gauge
AU$206.39
![]()
LU7***, GB
Bachmann 39-080APF OO Gauge BR Mk1 BSK Brake Second Corridor Coach BR InterCity
AU$80.86
![]()
GL50***, GB
Bachmann 39-080APF BR Mk1 BSK Brake Second Corridor BR InterCity (Executive) (Pa
AU$113.94
![]()
S8***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
