| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Lined Green with Late Crest |
| Running Number | 92220 |
| Name | Evening Star |
| Length | 275 mm |
| Era | 5 |
| DCC | Ready (8 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Based on Preserved | Yes |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Railways Standard 9F |
| Traction | Steam |
| Built | 1954-1960 |
| Total Produced | 251 |
| Prototype | |
|---|---|
| Ordered By | British Railways |
| Built By | British Railways |
| Built At | Swindon |
| Built | 03/1960 |
| Withdrawn | 03/1965 |
| Length of Service | 5.0 years |
| Running Numbers | BR 92220 |
| Names | Evening Star |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 32-850A |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2010 |
| Pages | 2010 (47) 2011 (45) 2012 (46) 2017 (58) 2018 (60) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann Branchline 32-850A BR Standard Class 9F 92220 Evening Star BR Green VGC
AU$227.84
![]()
DA1***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
