Bachmann 32-550K Special Tornado London & North Eastern Railway A1 (Peppercorn) 60163
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | London & North Eastern Railway |
| Livery | Grey |
| Running Number | 60163 |
| Name | Tornado |
| Length | 280 mm |
| Era | 9 |
| DCC | Ready (21 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Detail | Collectors Club. |
| Class | |
|---|---|
| Name | London & North Eastern Railway A1 (Peppercorn) |
| Traction | Steam |
| Built | 1948-1949 |
| Total Produced | 50 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 32-550K Special |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Pages | |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
No results available currently from eBay.
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.