Bachmann 32-525A The Kings Own Yorkshire Light Infantry British Rail Class 55 “Deltic” 55002
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Green with Late Crest |
| Running Number | 55002 |
| Name | The Kings Own Yorkshire Light Infantry |
| Length | 280 mm |
| Era | 5 |
| DCC | Ready (8 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Directional Lighting | Yes |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 55 "Deltic" |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Electric |
| Built | 1961-1962 |
| Total Produced | 22 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 32-525A |
| Category | OO Scale Modern Image Locos |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2004 |
| Pages | 2004 (22) 2005 (28) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann Class 55 Deltic 55 002 The Kings Own Yorkshire Light Infantry 32-525A
AU$297.50 (0 bids)
AU$445.90
![]()
3***, AU
BACHMANN OO 32-525A BR 55002 'THE KINGS OWN YORKSHIRE LIGHT INFANTRY' LOCO *DCC*
AU$187.32
![]()
S8***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.