| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Longmoor Military Railway |
| Livery | Blue |
| Running Number | 79250 |
| Name | Major-General McMullen |
| Length | 268 mm |
| Era | 5/6 |
| DCC | Ready (21 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Sound Decoder Ready | Yes |
| Class | |
|---|---|
| Name | War Department Austerity |
| Traction | Steam |
| Built | 1943-1945 |
| Total Produced | 935 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 32-250A |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2016 |
| Pages | 2016 (55) 2017 (57) 2018 (58) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 32-250A W.D Austerity class 79250 Major General McMullen L.M.R Blue OO
AU$254.45
![]()
S45***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
