| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Black with Early Emblem |
| Running Number | 13050 |
| Length | 120 mm |
| Era | 4 |
| DCC | Ready (8 pin) |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Detail | Additional door hinges. |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 08 |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Electric |
| Built | 1952-1962 |
| Total Produced | 996 |
| Prototype | |
|---|---|
| Ordered By | British Railways |
| Built By | British Railways |
| Built At | Derby |
| Built | 05/1954 |
| Withdrawn | 02/1980 |
| Length of Service | 25.8 years |
| Running Numbers | BR 13050, BR D3050, BR 08037 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 32-114A |
| Category | OO Scale Modern Image Locos |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2013 |
| Pages | 2013 (55) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann Class 08 Diesel Shunter 13050 BR Black “NO” Emblem - DCC Fitted
AU$265.70 (0 bids)
AU$366.40
![]()
3***, AU
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
