Bachmann 31-951A Union of South Africa London & North Eastern Railway A4 60009
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Lined Green with Early Emblem |
| Running Number | 60009 |
| Name | Union of South Africa |
| Length | 290 mm |
| Era | 4 |
| DCC | No |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | London & North Eastern Railway A4 |
| Traction | Steam |
| Built | 1935-1938 |
| Total Produced | 35 |
| Prototype | |
|---|---|
| Ordered By | London & North Eastern Railway |
| Built By | London & North Eastern Railway |
| Built At | Doncaster |
| Built | 06/1937 |
| Withdrawn | 06/1966 |
| Length of Service | 29.0 years |
| Running Numbers | LNER 4488, LNER 9, BR 60009 |
| Names | Osprey, Union of South Africa |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-951A |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 1997 |
| Pages | 1997 (17) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
BACHMANN 31-951A BODY for BR 4-6-2 CLASS A4 LOCO 60009 UNION of SOUTH AFRICA oj
56.56 USD
![]()
CV34***, GB
BACHMANN Plus excellence and scale model railroading #31305 blk out open box 📦
195.33 USD
![]()
146**, US
BACHMANN 31-951A BODY for BR 4-6-2 CLASS A4 LOCO 60009 UNION of SOUTH AFRICA oj
AU$81.80
![]()
CV34***, GB
BACHMANN 31-951A BODY for BR 4-6-2 CLASS A4 LOCO 60009 UNION of SOUTH AFRICA oj
AU$86.71
![]()
CV34***, GB
Bachmann 35-821A Class 31/1 Refurbished 31149 BR Railfreight (Red Stripe) Diesel
AU$300.18
![]()
S8***, GB
Bachmann OO 31-951A Class A4 4-6-2 60009 Union of South Africa Runner unbox read
AU$188.17
![]()
SK14***, GB
35-823SFX DCC (NOT Sound) Cl 31 319 Railfreight Auto Couplings - Fan OO Bachmann
AU$329.36
![]()
DN14***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.