Bachmann 31-702A London & North Eastern Railway B1 “Antelope” 61190
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Lined Black with Late Crest |
| Running Number | 61190 |
| Length | 267 mm |
| Era | 5 |
| DCC | No |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | London & North Eastern Railway B1 "Antelope" |
| Traction | Steam |
| Built | 1942-1952 |
| Total Produced | 410 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-702A |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 1995 |
| Pages | 1995 (2) 1996 (6) 1997 (19) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 31-933A LMS 4P Compound 41143 BR Lined Black Early Crest DCC fitted
£63.10 (0 bids)
£99.50
![]()
HP3***, GB
BACHMANN Plus excellence and scale model railroading #31305 blk out open box 📦
195.33 USD
![]()
146**, US
Bachmann 35-821A Class 31/1 Refurbished 31149 BR Railfreight (Red Stripe) Diesel
AU$300.53
![]()
S8***, GB
Bachmann 31-481 Class G2A 0-8-0 49106 BR Black Early Crest Weathered 21 DCC rdy
AU$178.11
![]()
TR3***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.