Bachmann 31-650V Special George Jackson Churchward British Rail Class 47 47079
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Rail |
| Livery | Green |
| Running Number | 47079 |
| Name | George Jackson Churchward |
| Length | 255 mm |
| Era | 7 |
| DCC | Ready (21 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Directional Lighting | Yes |
| Detail | Limited edition for Kernow Model Rail Centre. |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 47 |
| Traction | Diesel |
| Transmission | Electric |
| Built | 1962-1968 |
| Total Produced | 512 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-650V Special |
| Category | OO Scale Modern Image Locos |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Pages | |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
No results available currently from eBay.
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.