| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Black with Early Emblem |
| Running Number | 43257 |
| Length | 215 mm |
| Era | 4 |
| DCC | Ready (21 pin) |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Sound Decoder Ready | Yes |
| Class | |
|---|---|
| Name | London, Midland & Scottish Railway 3F "Jinty" |
| Traction | Steam |
| Built | 1924-1931 |
| Total Produced | 422 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-626A |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2012 |
| Pages | 2012 (35) 2013 (36) 2014 (35) 2015 (37) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 31-933A LMS 4P Compound 41143 BR Lined Black Early Crest DCC fitted
£63.10 (0 bids)
£99.50
![]()
HP3***, GB
745 Bachmann 31-626A Class 3F 0-6-0 '43257' BR Black Early Emblem. Boxed. Mint.
248.47 USD
![]()
WD3***, GB
BACHMANN Plus excellence and scale model railroading #31305 blk out open box 📦
195.33 USD
![]()
146**, US
745 Bachmann 31-626A Class 3F 0-6-0 '43257' BR Black Early Emblem. Boxed. Mint.
AU$381.04
![]()
WD3***, GB
BACHMANN CLASS 3F 43257 BR BLACK EARLY EMBLEM – 31-626A – OO SCALE - BOXED
AU$160.02
![]()
EX22***, GB
Bachmann 35-311SFX OO Gauge Class 37 37262 Dounreay BR Eng Grey DCC SOUND DELUXE
AU$707.39
![]()
RG24***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
