Bachmann 31-609A London & North Eastern Railway V3 67669
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Lined Black with Early Emblem |
| Running Number | 67669 |
| Length | 170 mm |
| Era | 4 |
| DCC | No |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Detail | Hopper Bunker, Westinghouse Pump |
| Class | |
|---|---|
| Name | London & North Eastern Railway V3 |
| Traction | Steam |
| Built | 1939-1940 |
| Total Produced | 10 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-609A |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2002 |
| Pages | 2002 (31) 2003 (31) 2004 (32) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 31-609A V3 Tank 67669 BR Lined Black E/Emblem Hopper Bunker - Body Only
AU$22.62
![]()
SP10***, GB
Bachmann 31-609A V3 Tank 67669 BR Hopper Bunker Type - Bottom Plate With Screws
AU$22.62
![]()
SP10***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.