Bachmann 31-527K Special Blue Peter London & North Eastern Railway A2 (Peppercorn) 60532
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Apple/Doncaster Green, Lined (Silver) |
| Running Number | 60532 |
| Name | Blue Peter |
| Length | 295 mm |
| Era | 4 |
| DCC | Ready (8 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Detail | Double chimney. |
| Class | |
|---|---|
| Name | London & North Eastern Railway A2 (Peppercorn) |
| Traction | Steam |
| Built | 1947-1948 |
| Total Produced | 15 |
| Prototype | |
|---|---|
| Ordered By | London & North Eastern Railway |
| Built By | British Railways |
| Built At | Doncaster |
| Built | 03/1948 |
| Withdrawn | 12/1966 |
| Length of Service | 18.8 years |
| Running Numbers | BR 60532 |
| Names | Blue Peter |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-527K Special |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Pages | |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
No results available currently from eBay.
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.