Bachmann 31-506A British Rail Class 158 158870
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | National Express Wessex Trains (Alphaline) |
| Livery | Silver |
| Running Number | 158870 |
| Length | 610 mm |
| Era | 9 |
| DCC | No |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Detail | 2 Car DMU (57746+52746). |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 158 |
| Traction | Diesel Multiple Unit |
| Transmission | Hydraulic |
| Built | 1989-1992 |
| Total Produced | 182 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-506A |
| Category | OO Scale Modern Image Locos |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2002 |
| Pages | 2002 (30) 2003 (30) 2004 (31) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
BACHMANN Plus excellence and scale model railroading #31305 blk out open box 📦
195.33 USD
![]()
146**, US
Bachmann 31-506A BR Class 158 DMU, Wessex Trains Livery, Excellent, Boxed LOT 1
AU$226.08
![]()
DN37***, GB
Bachmann 31-506A BR Class 158 DMU, Wessex Trains Livery, Excellent, Boxed LOT 2
AU$226.08
![]()
DN37***, GB
Bachmann Class 85 (AL5) Bo-Bo Electric E3095 BR Electric Blue 31-679 - OO Gauge
AU$206.39
![]()
LU7***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.