Bachmann 31-500A British Rail Class 158 158860
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Rail Regional Railways |
| Livery | Blue & White |
| Running Number | 158860 |
| Length | 610 mm |
| Era | 8 |
| DCC | No |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Detail | 2 Car DMU (57823+52823). |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 158 |
| Traction | Diesel Multiple Unit |
| Transmission | Hydraulic |
| Built | 1989-1992 |
| Total Produced | 182 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-500A |
| Category | OO Scale Modern Image Locos |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 1997 |
| Pages | 1997 (26) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
BZ95: Bachmann OO gauge 158 - 2 Car Set - 31-500a DMU Regional Ra - New / Unused
£125.50
![]()
BS16***, GB
BZ95: Bachmann OO gauge 158 - 2 Car Set - 31-500a DMU Regional Ra - New / Unused
AU$226.18
![]()
BS16***, GB
Bachmann 35-821A Class 31/1 Refurbished 31149 BR Railfreight (Red Stripe) Diesel
AU$300.53
![]()
S8***, GB
Bachmann 35-822 Class 31/1 Refurbished 31188 BR Engineers Grey & Yellow Diesel L
AU$351.42
![]()
S8***, GB
Bachmann 35-821SFX Class 31/1 Refurbished 31180 BR Railfreight (Red Stripe) Dies
AU$523.50
![]()
S8***, GB
Bachmann 35-805SFX Class 31/1 31123 BR Blue Diesel Locomotive - DCC Sound Deluxe
AU$600.22
![]()
S8***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.