| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Black with Early Emblem |
| Running Number | 49106 |
| Length | 240 mm |
| Era | 4/5 |
| DCC | Ready (21 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Sound Decoder Ready | Yes |
| Class | |
|---|---|
| Name | London & North Western Railway G2A |
| Traction | Steam |
| Built | 1948 |
| Total Produced | 320 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-481 |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Weathered |
| Year | 2015 |
| Pages | 2015 (39) 2016 (44) 2017 (45) 2018 (45) 2019 (38) 2020 (111) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
BACHMANN Plus excellence and scale model railroading #31305 blk out open box 📦
195.33 USD
![]()
146**, US
35-823SFX DCC (NOT Sound) Cl 31 319 Railfreight Auto Couplings - Fan OO Bachmann
AU$329.36
![]()
DN14***, GB
Bachmann 31-481 Class G2A 0-8-0 49106 BR Black Early Crest Weathered 21 DCC rdy
AU$177.91
![]()
TR3***, GB
Bachmann Pre-Owned 31-481 Class G2A 49361 BR Black Steam Locomotive - Custom Wea
AU$330.30
![]()
S8***, GB
Bachmann 35-821A Class 31/1 Refurbished 31149 BR Railfreight (Red Stripe) Diesel
AU$300.18
![]()
S8***, GB
Bachmann 35-821ASF Class 31/1 Refurbished 31149 BR Railfreight (Red Stripe) Dies
AU$444.20
![]()
S8***, GB
Bachmann 35-821ASF OO Gauge Class 31/1 31149 BR Railfreight (Red Stripe) DCC SOU
AU$641.88
![]()
RG24***, GB
Bachmann 35-821SFX Class 31/1 Refurbished 31180 BR Railfreight (Red Stripe) Dies
AU$522.90
![]()
S8***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
