Bachmann 31-477DC London & North Western Railway G2A 49361
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Black with Late Crest |
| Running Number | 49361 |
| Length | 240 mm |
| Era | 5 |
| DCC | On Board |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Detail | Back EMF decoder. |
| Class | |
|---|---|
| Name | London & North Western Railway G2A |
| Traction | Steam |
| Built | 1948 |
| Total Produced | 320 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-477DC |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2008 |
| Pages | 2008 (39) 2009 (41) 2010 (31) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
31-477DC Bachmann OO Class G2A 49361 BR Black Late Crest Tender Cab: DCC Removed
AU$152.78
![]()
LN2***, GB
Bachmann 31-477DC Class G2A 0-8-0, No 49361, BR Black Livery, Near Mint, Boxed
AU$207.23
![]()
DN37***, GB
Bachmann 31-478 G2A Class No: 49287 BR Black with LMS style tender 21DCC ready
AU$169.63
![]()
RH12***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.