| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | Southern Railway |
| Livery | Black |
| Running Number | 1294 |
| Length | 215 mm |
| Era | 3 |
| DCC | Ready (21 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Sound Decoder Ready | Yes |
| Class | |
|---|---|
| Name | South Eastern & Chatham Railway C |
| Traction | Steam |
| Built | 1900-1908 |
| Total Produced | 109 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-461A |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2015 |
| Pages | 2015 (38) 2016 (43) 2017 (44) 2018 (44) 2019 (37) 2020 (110) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
OO GAUGE BACHMANN SOUTHERN BLACK C CLASS LOCO 1294 DCC READY SUPERDETAIL 31-461A
£124.95
![]()
SY11***, GB
BACHMANN Plus excellence and scale model railroading #31305 blk out open box 📦
195.33 USD
![]()
146**, US
Bachmann 31-461A Southern Railway C Class in superb condition with excellent box
AU$150.78
![]()
NG21***, GB
Bachmann 35-821A Class 31/1 Refurbished 31149 BR Railfreight (Red Stripe) Diesel
AU$300.53
![]()
S8***, GB
OO GAUGE BACHMANN SOUTHERN BLACK C CLASS LOCO 1294 DCC READY SUPERDETAIL 31-461A
AU$235.51
![]()
SY11***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
