Bachmann 31-450A London, Midland & Scottish Railway 2 2-6-2T 41272
| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Railways |
| Livery | Lined Black with Late Crest |
| Running Number | 41272 |
| Length | 172 mm |
| Era | 5 |
| DCC | No |
| Curve | 1st Radius (371mm) + |
| Class | |
|---|---|
| Name | London, Midland & Scottish Railway 2 2-6-2T |
| Traction | Steam |
| Built | 1946-1952 |
| Total Produced | 130 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-450A |
| Category | OO Scale Steam Locomotives |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 1996 |
| Pages | 1996 (7) 1997 (15) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
BACHMANN Plus excellence and scale model railroading #31305 blk out open box 📦
195.33 USD
![]()
146**, US
Bachmann 35-821A Class 31/1 Refurbished 31149 BR Railfreight (Red Stripe) Diesel
AU$300.18
![]()
S8***, GB
Bachmann 35-805SFX Class 31/1 31123 BR Blue Diesel Locomotive - DCC Sound Deluxe
AU$599.52
![]()
S8***, GB
Bachmann 35-821SFX Class 31/1 Refurbished 31180 BR Railfreight (Red Stripe) Dies
AU$522.90
![]()
S8***, GB
35-823SFX DCC (NOT Sound) Cl 31 319 Railfreight Auto Couplings - Fan OO Bachmann
AU$329.36
![]()
DN14***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.