| Locomotive | |
|---|---|
| Operator | British Rail |
| Livery | Blue & Grey |
| Running Number | 7134 |
| Length | 1,070 mm |
| Era | 7 |
| DCC | Ready (21 pin) |
| Curve | 2nd Radius (438mm) + |
| Directional Lighting | Yes |
| Interior Lighting | Yes |
| Detail | 4 Car EMU (MBSO+TCK+TSK+MBSO) (S61351+S70326+S70283+S61350). Yellow ends. |
| Class | |
|---|---|
| Name | British Rail Class 411 "4CEP" |
| Traction | Electric Multiple Unit |
| Built | 1956-1963 |
| Total Produced | 135 |
| Catalogue | |
|---|---|
| Modeller | Bachmann |
| Catalogue Number | 31-427A |
| Category | OO Scale Modern Image Locos |
| Scale | OO |
| Finish | Pristine |
| Year | 2010 |
| Pages | 2010 (81) 2011 (81) 2012 (84) 2013 (88) |
Looking for this model?
The links below are affiliate links. If you purchase something by clicking through one of the links below, we may receive a small commission. This doesn't cost you anything additional and helps to fund this site.
Bachmann 31-933A LMS 4P Compound 41143 BR Lined Black Early Crest DCC fitted
£63.10 (0 bids)
£99.50
![]()
HP3***, GB
BACHMANN Plus excellence and scale model railroading #31305 blk out open box 📦
195.33 USD
![]()
146**, US
Bachmann 31-427A Class 411 4CEP EMU BR Blue Grey OO Gauge 7134 Tested Runner Box
AU$367.44
![]()
M43***, GB
Bachmann 35-821A Class 31/1 Refurbished 31149 BR Railfreight (Red Stripe) Diesel
AU$300.53
![]()
S8***, GB
Bachmann 34-652 OO Gauge Thompson BG Full Brake British Railways Blue Coach Box.
AU$39.49
![]()
SK14***, GB
Create your own review
You must be signed in to post a comment. Please sign in or register at the top of the page.
